Saturday, 1 March 2014

Chief Justice of India

Filled under:


Hon'ble Mr. Justice P. Sathasivam





Hon'ble Mr. Justice P. Sathasivam (b.27.04.1949)
Chief Justice of India
Term of Office: 21.08.2007 to 26.04.2014
Appointed as The Chief Justice of India in the forenoon of 19.07.2013
PROFILE
  • P. Sathasivam, B.A., B.L., - born on April 27, 1949.
  • Enrolled as an Advocate on July 25, 1973 at Madras.
  • Practiced in all types of Writ, Civil and Criminal matters, Company Petition, Insolvency Petitions, Habeas Corpus Petitions both on Original and Appellate sides of the Madras High Court.
  • Worked as Government Advocate, Additional Government Pleader, Special Government Pleader in the Madras High Court.
  • Also worked as Legal Adviser for several State owned Transport Corporations, Municipalities, Nationalized Banks etc.
  • Appointed as a permanent Judge of the Madras High Court on January 8, 1996.
  • Transferred to the Punjab & Haryana High Court on 20.04.2007.
  • Appointed as a Judge of the Supreme Court of India on 21.08.2007.
Due to retire on 27.04.2014 (F.N.) 

0 comments:

Post a Comment